Кому необхідно використовувати касові апарати?
З 1 січня 2022 року наявність касового апарату стане обов’язковою для частини Фізичних осіб-підприємців, які здійснюють розрахункові операції, незалежно від виду їхньої діяльності.

З 1 січня 2022 року наявність касового апарату стане обов’язковою для частини Фізичних осіб-підприємців, які здійснюють розрахункові операції, незалежно від виду їхньої діяльності.
Нові вимоги вводяться в дію відповідно до Законів 128-IX та 129-IX від 20.09.2019, які було відтерміновано у грудні 2020 року, у зв’язку з численними протестами та мітингами підприємців, які скаржились на неможливість ведення підприємницької діяльності з використання реєстраторів розрахункових операцій під час дії карантинних обмежень.
Нагадаємо, що до введення в дію вказаних законів більшість підприємців 2-4 групи були звільненні від обов’язку використовувати касові апарати, якщо сума їхнього доходу не перевищувала 1 320 000 гривень. Також, незалежно від обігу, РРО було потрібне для:
1. Продажу лікарських засобів і медичних виробів (всі аптеки, медичні магазини, аптечні кіоски, тощо)
2. Всіх магазинів (в тому числі інтернет-магазинів), які здійснювали продаж технічно складних товарів, які потребують гарантійного обслуговування;
3. Продажу ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння;
4. Надання платних медичних послуг у сфері охорони здоров’я.
То кому з Фізичних осіб-підприємців потрібно застосовувати реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) у 2022 році?
Відповідь на це питання дуже проста: у 2022 році після Реєстрація ФОП обов’язково повинні застосовувати РРО усі Фізичні особи-підприємці 2-4 групи, які здійснюють розрахункові операції, незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.
Таким чином, до початку нового року, вказаним ФОП необхідно обрати один з наступних варіантів дій:
1. Обрати звичайний РРО, придбати касовий апарат та оплачувати його обслуговування;
2. Обрати програмний РРО як альтернативу звичайному. Програмний РРО – це, по суті, програма, яка встановлюється на будь-який смартфон, ноутбук, комп’ютер чи планшет і виконує функції касового апарату;
3. Здійснювати свою діяльність без проведення розрахункових операцій, отримуючи оплату за надані послуги чи товари на банківський рахунок виключно шляхом безготівкового переказу.
А як щодо ФОПа на 1 групі спрощеної системи оподаткування?
Вказані зміни не стосуються ФОП на 1 групі. У них, як і раніше, не виникає обов’язку застосовувати РРО. Проте, не слід забувати про чинні обмеження діяльності на цій групі, а саме:
1.Річний обсяг доходу не повинен перевищувати 167 мінімальних заробітних плат станом на 1 січня (у 2021 році ця сума – 1 002 000 гривень);
2. За видами діяльності – лише роздрібна торгівля на ринках та надання побутових послуг за переліком, визначеним Податковим кодексом (п. 291.7)
Також, звертаємо увагу і на зміну розмірів штрафів за невикористання РРО: 100% вартості проданих з порушенням товарів - за порушення вчинене вперше, та 150% - за кожне наступне вчинене правопорушення.
Таким чином, рекомендуємо усім ФОП, які підпадають під дію вказаних змін, привести свою діяльність у відповідність до нових правил до початку 2022 року, щоб уникнути небажаних штрафів.