Укр Рус Eng Pl

Напишіть нам!

Замовити послугу

+38 (093) 435-45-35 +38 (050) 755-25-56
olsonLviv@gmail.com
вул. Патріарха Димитрія Яреми 10
м. Львів, Україна

Нормативно-правове регулювання обігу зброї й вибухових речовин в Україні

Нормативно-правове регулювання обігу зброї й вибухових речовин в Україні Багато хто вважає, що найдієвішим засобом реалізації громадянами конституційного права на самозахист є – вогнепальна зброя.

Нормативно-правове регулювання обігу зброї й вибухових речовин в Україні

Багато хто вважає, що найдієвішим засобом реалізації громадянами конституційного права на самозахист є – вогнепальна зброя.  

У Міністерстві внутрішніх справ України є данні, що протягом 2012 року будо вчинено всього 48 злочинів із використанням легальної зброї,  враховуючи необережні злочини та випадки перевищення меж необхідної оборони.  

Приблизно 0,5 млн осіб користуються  вогнепальною зброєю у зв’язку зі службовою й професійною діяльністю. Недивлячись на таку кількість зброї в обігу, ці правові відносини не врегульовані жодним законом. Чинне законодавство України в частині регулювання обігу зброї й вибухових речовин містить чимало прогалин і суперечностей, які потребують негайного і обов’язкового усунення.

В Україні виключно на підзаконному рівні регулюється питання обігу зброї загалом  та вогнепальних речовин.

Основними нормативно-правовими актами в сфері обігу зброї є:

• Інструкція про порядок придбання, зберігання, обліку, транспортування і використання зброї та боєприпасів до неї на державних підприємствах, що належать до сфери управління Адміністрації Державної служби зв‘язку  та захисту інформації України від 24 жовтня 2013 р.

• Інструкції про порядок придбання, зберігання, обліку, транспортування та використання вогнепальної зброї та боєприпасів до неї працівниками воєнізованої охорони на підприємствах, в установах і організаціях  системи державного резерву України .

• Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, транспортування та використання вогнепальної, пневматичної, холодної та охолоджуваної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронами, спорядженими гумовими або  металеві снаряди несмертельної дії та про них, а також боєприпаси до зброї, основні частини зброї  і вибухових матеріалів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 21 серпня 1998 р. № 622 .

У цих законодавчих актах регулюючих обіг зброїнемає визначення багатьох понять, відсутня класифікація, у якій мало б бути усе коло предметів, яке у відповідному адміністративно-правовому режими повинно було б  поширюватись:

Конституція України.  Закон України «Про ліцензування господарської діяльності з державною формою власності» , Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності⟫, Закон України «Про перевезення небезпечних вантажів»  [8].Закон України «Про Національну поліцію», Кримінальний кодекс України , Кодекс України про адміністративні правопорушення , Цивільний кодекс України.

Судова практично трохи заповнює цю законодавчу прогалину.

Є постанова Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами», набої до нарізної різнокаліберної зброї, артилерійські снаряди  , бомби, міни, гранати, бойові частини ракет і торпед та інші вироби в зібраному вигляді 189 № 1/2016 ПРАВО І СУСПІЛЬСТВО зразки, споряджені вибуховою речовиною та призначені для стрільби з вогнепальної зброї або для здійснення вибуху.  Не є предметом злочинів, передбачених ст.  Ст.  262, 263 КК України. 

 

На сьогодні є два законопроекти щодо обігу зброї та вибухових речовин:

•  проект Закону України «Про цивільну зброю та боєприпаси»

- регулює правовідносини, що виникають під час обігу зброї та боєприпасів в Україні, та спрямований на захист життя та здоров’я громадян, власності, охорону громадського порядку та громадської безпеки, природи.  І природних ресурсів, посилення міжнародного співробітництва у боротьбі зі злочинністю та незаконним розповсюдженням зброї.

•  проект Закону України «Про зброю» (громадський проект).

- встановлює право на володіння зброєю й боєприпасами, визначає умови, порядок і правила купівлі зброї й боєприпасів фізичними та юридичними особами , володіння ними, зберігання, переміщення, використання та застосування, позбавлення права володіння зброєю та її вилучення, регламентує ведення господарської діяльності і у сфері виробництва й обігу боєприпасів і зброї,, створення та діяльності тирів, стрільбищ, , а також визначає коло прав та обов’язків фізичних та юридичних осіб, повноваження органів державної влади та управління у сфері обігу зброї та боєприпасів.  Та надання послуг, пов’язаних із застосуванням зброї та боєприпасів. 

Якщо у вас виникли проблеми у сфері обігу зброю - зверніться до нашого Військового Адвоката.

наші контакти

Напишіть нам!

+38 (093) 435-45-35 +38 (050) 755-25-56

olsonLviv@gmail.com

вул. Патріарха Димитрія Яреми 10
м. Львів, Україна